Kokioms raukšlėms tinka botulinas?

Autorė: Vilma Viliūšienė, vidaus ligų gydytoja

Išskiriamos dviejų pagrindinių tipų raukšlės: mimikos ir statinės. Estetinėje dermatologijoje botulino toksinas dažniausiai naudojamas mimikos raukšlių korekcijai ir prevencijai.

Mimikos raukšlės pradeda formuotis dar jaunystėje, po oda susitraukinėjant mimikos raumenims. Iš pradžių jos pastebimos tik tada, kai minėti raumenys susitraukę (juokiantis, pykstant, nustebus, susirūpinus ir t.t.). Vėliau oda iš lėto praranda savo elastingumą, ir laikinos raukšlės tampa nuolatinėmis. Dėl individualių kiekvieno žmogaus savybių formuojasi unikalus „raukšlių žemėlapis“. Be to, kai kurie mimikos raumenys būna nuolat nevalingai susitraukę, taip sukurdami nuolat „pikto“ ar „nustebusio“ žmogaus įvaizdį.

Būtent su tokioms raukšlėmis kariauti labiausiai padeda botulino toksinas. Suleista į raumenį maža preparato dozė laikinai blokuoja nervines galūnėles ir sukelia raumens paralyžių. Ši savybė plačiai taikoma medicinoje ir estetikoje: mažinant mimikos raukšles, gydant raumenų spazmus, dantų griežimą, hiperhidrozę (padidėjęs prakaitavimas), žvairumą, migreną.