AR SVORIO METIMAS PRIKLAUSO TIK NUO MŪSŲ VALIOS?

Gydytojai ir mokslininkai jau sutaria, kad nutukimas (kai kūno masės indeksas perkopia 30kg/m²) – daugybės faktorių sąlygojama lėtinė liga. Taigi, peržengus šią ribą, jos gydymas mažai bepriklauso nuo valios pastangų.

Gydytojai ir mokslininkai jau sutaria, kad nutukimas (kai kūno masės indeksas perkopia 30kg/m²) – daugybės faktorių sąlygojama lėtinė liga. Taigi, turiu nuvilti, peržengus šią ribą, jos gydymas mažai bepriklauso nuo valios pastangų.

Plačiai paplitusi nuomonė, kad nutukimas priklauso vien tik nuo žmogaus valios, yra neteisinga. Naujausi tyrimai atskleidė, kad tiek apetitui, tiek polinkiui kauptis riebalams įtaką daro gausybė įvairiausių faktorių. Tai daugybė hormonų (grelinas, peptidas-1, neuropeptidas YY, cholecistokininas, leptinas, melanokortinai ir kiti); kai kuriuos gamina ir pačios riebalų ląstelės (lipocitai/adipocitai). Jie stimuliuoja organizme vykstančius uždegiminius procesus, nulemia apetitą, alkio jausmą, insulino reguliaciją. Neurotransmiteriai (pvz. dopaminas), veikiantys smegenyse, taip pat sąlygoja alkio-sotumo balansą, malonumą valgant.

Kartu su visiems gerai žinomais genetiniais ir epigenetiniais, metaboliniais, psichologiniais faktoriais, susidaro sudėtingas priežasčių — pasekmių kompleksas, sistema, veikianti kur kas aukščiau už žmogaus valią. Būtent todėl taip sudėtinga mesti svorį, o „susiėmus“ ir netekus svorio, taip sunku išlikti lieknam. Moksliniai tyrimai nurodo, kad dauguma žmonių pajėgūs numesti svorio trumpuoju periodu, tačiau didžiajai daugumai du trečdaliai savarankiškai numesto svorio sugrįžta per metus, o per 5 metus grįžta net 95 proc. numesto svorio.

Atsižvelgiant į tai, jog nutukimas — lėtinis sutrikimas, sąlygojamas daugelio priežasčių, todėl ir jo gydymas turi būti visaapimantis, kompleksinis. Neturint reikiamų žinių, patirties, taip pat vertinant aukščiau minėtą faktą, kad viršsvoris gali nepriklausyti nuo mūsų valios, savarankiškai mesti svorį gali būti ne tik labai sudėtinga, bet ir neefektyvu. Ir tai nereiškia, kad pirmas žingsnis į sveikesnio kūno kelionę turėtų būti įvairios procedūros ar aparatai, kurie ir taip dažniausiai veiksmingi tik žmonėms su KMI neviršijančiu 25kg/m². Nepasitikėkite ir tais, kurie žada stebuklingą piliulę, magišką arbatą ar greitai veikiančią dietą. Trumpuoju periodu tokie drastiški, moksliškai nepagrįsti metodai padės numesti svorio, tačiau labiausiai tikėtina, kad vėliau šis grįš su kaupu. Taip kaip svoris neužauga per dieną, taip per dieną jis ir nenukris, kad ir ką kas žadėtų, o nekompetetingi specialistai gali pridaryti daugiau žalos, nei naudos.

Patys autoritetingiausi pasaulio mokslininkai skelbia, kad norint pasiekti ilgalaikių rezultatų, į svorio metimą reikia žiūrėti kompleksiškai. Suvienyti jėgas turi kompetetinga, profesionali, patyrusi komanda. Tokias komadas turi sudaryti:

  • Vidaus ligų ar šeimos gydytojai, kurie sudaro svorio metimo planą, koreguoja vaistų dozes, nes dažniausiai nutukimas yra lydimas daugybės ligų su dar daugiau vaistų, prižiūri svorį metančiojo sveikatos būklę.
  • Psichologai ar psichoterapeutai, padedantys ieškoti giliųjų nutukimo priežasčių ir jas šalinti, išvengti atkryčių, suteikiantys palaikymą svorio metimo procese.
  • Endokrinologai — padeda surasti ar atmesti hormonų pusiausvyros sutrikimus, sukeliančius nutukimą, bei juos gydyti.
  • Dietologai, mitybos specialistai, kurie pataria, kaip sveikai maitintis, sudaro individualius mitybos planus bei rekomendacijas.
  • Kineziterapeutai reikalingi, kad judėjimas ne kenktų, o suteiktų naudos.
  • Masažai, kūno procedūros — kraujotakos, limfotakos gerinimui, skausmų mažinimui — puikiai tarnauja kaip pagalbinė priemonė.
  • Ir galiausiai pats žmogus, suprantantis, kad procesas nebus nei trumpas, nei labai lengvas.

Taigi, ar užtenka vien valios pastangų norint sveikai mesti svorį? Tikrai ne, tačiau tai išlieka svarbiu ingridientu tiokio pakyčio kelyje. Norėdami svorį mesti saugiai ir sveikai, išvengti atkryčių, pasiekti ilgalaikių rezultatų, turite šalinti gilumines viršsvorio/nutukimo priežastis, keisti gyvenseną, mąstymą, apimant visus su tuo susijusius aspektus. Sveikam žmogui numesti porą kilogramų gal ir nelabai sudėtinga, tačiau kuomet kalba eina apie keliolika ar keliasdešimt kilogramų, reikia visapusiško sprendimo, profesionaliai sudarytos programos.