ALEKSANDRITO AR DIODINIS LAZERIS – KĄ RINKTIS XXI AMŽIUJE?

Esant tokiam dideliam estetikos procedūrų pasirinkimui, kartais sudėtinga apsispręsti, į kokią kliniką kreiptis, kokį lazerį pasirinkti plaukelių šalinimui.

Dažnai sulaukiame klausimo, kuris plaukų šalinimo lazeris geresnis, kuris efektyvesnis, o kuri procedūra mažiau skausminga? Vienos nuomonės nėra, o atsakymai į šiuos klausimus labai priklauso nuo individualių kiekvieno kliento savybių. Tačiau pabandėme trumpai ir objektyviai, remiantis moksliniais tyrimais ir klinikinėmis studijomis, apibendrinti dažniausiai rinkoje pasitaikančių lazerių privalumus ir trūkumus.

Plauko folikulo sunaikinimas lazeriu pagrįstas selektyvia šviesos absorbcija – tai reiškia, kad tamsus, turintis pigmento melanino, plaukas sugeria daugiau lazerio energijos nei aplink esanti šviesesnė už jį oda. Taip plauko folikulas žūva visam laikui, o oda išlieka sveika. Efektyviam plaukų šalinimui svarbiausią vaidmenį atlieka lazerio bangos ilgis. Melaninas geriausiai absorbuoja 700 – 1000 nm ilgio bangas. Šiuo metu rinkoje populiariausi aleksandrito (755 nm), Nd:YAG (1064 nm) bei diodiniai (810 nm) lazeriai. Dar yra fotoepiliacija (IPL) – šie prietaisai nėra lazeriai, jie skleidžia įvairių bangos ilgių spindulius ir jau nebelaikomi aukso standartu šalinant nepageidaujamus plaukelius.

Aleksandrito lazeris (755 nm) – viena seniausių lazerinių technologijų. Buvo akcentuojama, jog šis bangos ilgis sukurtas būtent šviesiems plaukeliams, tačiau praktikoje paaiškėjo, jog jo, kaip ir kitų bangos ilgių efektyvumas ribotas tiek itin šviesiems, žiliems, tiek raudoniems plaukeliams. Šiems atvejams kol kas dar nėra sukurtos pakankamai efektyvios technologijos.

Aleksandritinis lazeris yra efektyvus, kai plaukeliai tamsūs, o oda labai šviesi. Kadangi aleksandrito lazerio banga įsiskverbia į odą ne taip giliai, lyginant su diodo ar nd:YAG lazeriais, saugiausia šiuo lazeriu dirbti, kai oda itin šviesi (I-II (III) fototipo), o plaukeliai bent kažkiek už ją tamsesni. Kuo oda tamsesnė, tuo didesnė nudegimų ir pigmentacijos rizika.

Dėl šių priežasčių aleksandritai dažniausiai būna kombinacijoje su Nd:YAG (1064 nm) lazeriu. Šio lazerio spindulys skverbiasi giliau, jis yra kur kas saugesnis, jei oda tamsi, tačiau kliniškai įrodytas ir žymiai mažesnis šio tipo lazerio efektyvumas, lyginant tiek su aleksandrito, tiek su diodiniais lazeriais.

Diodo lazeris (810 nm) – tai naujesnė plaukelių šalinimo technologija. Diodiniai lazeriai pastaruoju metu ištobulėjo ir itin išpopuliarėjo. Dauguma aukščiausio lygio pasaulio klinikų juos renkasi dėl saugumo ir efektyvumo, esant įvairiems odos atspalviams. Diodo spindulys skverbiasi giliau nei aleksandrito, dėl to jis saugesnis, jei oda tamsesnė bei labai efektyvus šiurkštiems plaukams, pvz., bikini, pažastų srities.

Daugumoje nepriklausomų klinikinių studijų, tiek diodinis, tiek aleksandritinis lazeriai statitistiškai nesiskiria savo efektyvumu. Kita vertus, tose studijose, kur vertintas ir klientų pasitenkinimas procedūra, diodinis lazeris pirmauja prieš kitus. Klientų atsiliepimuose vyrauja nuomonė, jog diodinis lazeris mažiau skausmingas dėl nuolatinio kontaktinio šaldymo bei dėl to, jog depiliacijos metodika pagrįsta ne staigiu energijos „smūgiu“, o dėl to, kad reikiamas energijos kiekis „surenkamas“ per tam tikrą laiką.

Patys naujausi diodo lazeriai gali turėti keletą bangos ilgių, pavyzdžiui, 810 nm bei 755 nm, (kaip aleksandrito). Klinikinės studijos ne kartą parodė, jog diodo lazeriai yra saugesni ir mažiau skausmingi, nei aleksandrito lazeriai.

Tikimės, kad straipsnyje pateikta informacija padės išsirinkti tinkamiausias procedūras, o apibendrinti duomenys – žemiau esančioje lentelėje.

IPL Aleksandrito lazeris Diodinis lazeris Nd:YAG lazeris Rubino lazeris
Bangos ilgis 400-1000 nm 755 nm 810 nm 1064 nm 694 nm
Efektyvumas Mažas. Didelis. Didelis. Vidutinis. Per mažai duomenų.
Privalumai Galima greitai dirbti su dideliais odos plotais. Mažai skausmingas. Galima greitai dirbti su didesniais odos plotais. Saugus. Tinka įvairių tipų odai (I-V fototipo). Dėl modernios šaldymo įrangos, beveik neskausmingas. Saugus. Tinka įvairių tipų odai (I-VI fototipo). Per mažai duomenų.
Trūkumai Didelė pigmentacijos rizika. Tinka tik šviesiai odai. Tinka tik šviesiai odai, didelė nudegimo ir pigmentacijos rizika, ypač dirbant su tamsesne oda. Skausmingas. Procedūros atlikimui reikalingas gelis. Kai kurių zonų depiliacija gali užtrukti kiek ilgiau. Gana skausmingas. Dėl mažesnio efektyvumo, gali prireikti daugiau procedūrų. Dėl didelės komplikacijų rizikos klinikinėje praktikoje šiuo metu beveik nenaudojamas.

Straipsnyje naudoti šaltiniai:
Aspects of Diode Laser (805 nm) Hair Removal Safety in a Mixed-Race Group of Patients (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6499570/)
Comparison of Alexandrite and Diode Lasers for Hair Removal in Dark and Medium Skin: Which is Better? (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4281988/)
Comparative Study of Diode Laser Versus Neodymium-Yttrium Aluminum: Garnet Laser Versus Intense Pulsed Light for the Treatment of Hirsutism (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4477470/)
Diode Laser 805 Hair Removal Side Effects in Groups of Various Ethnicities – Cohort Study Results (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7118507/)
Efficacy and Safety of Hair Removal with a Long-Pulsed Diode Laser Depending on the Spot Size: A Randomized, Evaluators-Blinded, Left-Right Study (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4622885/)
Comparison of SHR Mode IPL System with Alexandrite and Nd: YAG Lasers For Leg Hair Reduction (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4115894/)