KODĖL SLENKA PLAUKAI?

Plaukų slinkimas (plikimas), kitaip vadinamas alopecija – tiek vyrams, tiek moterims aktuali problema. Tai gali būti laikinas, grįžtamas arba negrįžtamas procesas. Plaukų slinkimas – tai ne tik kosmetologinė problema. Šis sutrikimas priklauso nuo daugelio priežasčių ir kartais gali signalizuoti apie rimtas ligas.

Plaukai slenka kiekvienam žmogui, iki tam tikro laipsnio, tai – natūralus procesas. Plaukas turi tris augimo fazes – anageno, katageno ir telogeno, po kurių natūraliai sunyksta iš iškrenta. Todėl per dieną nuo galvos galime netekti 50 – 100 plaukų.

Toks natūralus plaukų slinkimas paryškėja tam tikruose gyvenimo etapuose, veikiant hormonų sistemai: po gimdymo, menopauzės metu (dėl hormono estrogeno poveikio sumažėjimo). Toks plaukų slinkimas paprastai praeina savaime, jo gydyti nereikia.

Kita priežasčių grupė – tai lėtinės ligos: cukrinis diabetas, mažakraujystė, skydliaukės ligos, vilkligė, kai kurios odos ligos. Plaukų slinkimas gali būti ir individuali reakcija vartojant kai kuriuos vaistus: priešvėžiniai, antihipertenziniai, širdies nepakankamumui skirti vaistai, antidepresantai ir pan. Šiuo atveju pirmiausia patartina šalinti priežastį, gydyti pagrindinę ligą.

Jei slenka plaukai, labai svarbu peržiūrėti ir savo mitybą, vartojamus maisto papildus. Plaukai gali slinkti, jei trūksta geležies, baltymų, vitaminų A, B, C, D, E ir kitų medžiagų.

Plaukų slinkimą gali paspartinti ir kiti žalingi faktoriai – rūkymas, nesaikingas buvimas saulėje, alkoholio vartojimas, plaukų kaitinimas, dažnas džiovinimas fenu. Staigų plaukų slinkimą gali sukelti ir didelė emocinė perkrova, stresas.

Vyrai, o kartais ir moterys plinka dėl androgenų (vyriškų hormonų) poveikio, ypač jei yra genetinis paveldėjimas. Tuomet plaukai pamažu plonėja, retėja labiausiai pakaušio, kaktos srityse.